Nr telefonu
+48 785 412 999

Artykuły

Refleksje o budowaniu „wspólnego frontu”

Refleksje o budowaniu „wspólnego frontu”

Jak być „dobrym” rodzicem? To pytanie zadają sobie osoby, które zamierzają mieć dzieci lub już je mają i stają przed różnego rodzaju problemami dnia codziennego. Co „dobry” rodzic powinien, a czego nie powinien robić? Jak budować i pielęgnować takie relacje z dziećmi, które wspierają ich rozwój? Często pojawiającym się tematem jest problem tzw. „wspólnego frontu” obojga rodziców, który zajmuje szczególne miejsce w wielu dyskusjach i przekazach pokoleniowych. Już samo określenie „wspólny front” zakłada kontekst bojowy i kojarzyć się może z walką, okopami, wojną. Po jednej stronie pola bitwy rodzice, tworzący pierwszy szereg linii frontu, po drugiej – ich pociechy.

Kiedy, w jakich sytuacjach może mieć zastosowanie takie wspólne przymierze dorosłych w opozycji do dzieci? Czy koniecznie trzeba tu mówić o „froncie? Czy nie lepiej przetransponować pojęcie „wspólnego frontu” na próbę porozumienia na poziomie uczuć i potrzeb rodziców oraz dzieci, z którymi dorośli tworzą, budują i pielęgnują dobre wzajemne relacje?

W sytuacji, gdy dziecku zagraża realne niebezpieczeństwo, jako dorośli odczuwamy potrzebę ochronić dziecko przed zagrożeniem. Podobnie, jeżeli dziecko narusza ogólnie przyjęte w danej kulturze zasady współżycia społecznego, zasady etyczno-moralne określające potrzeby innych ludzi, pragniemy zapobiegać takim zachowaniom. Będąc ludźmi dojrzałymi intelektualnie, emocjonalnie i społecznie, określamy w sposób wyraźny, konkretny i zdecydowany nasze potrzeby w tym zakresie, wysyłając jasny, czytelny komunikat o tym, co jest dla nas ważne.

Co w innych wypadkach? Czy tworzenie „wspólnego frontu” w każdych okolicznościach i za wszelką cenę, podpierając się stereotypem, że tak będzie dla dziecka najlepiej wychowawczo, jest dobrą strategią rodzicielską? Jak ma się to do budowania relacji z dziećmi? Jak faktycznie wpływa na rozwój naszych podopiecznych?

Przeczytaj również

Świdnicka Szkoła dla Rodziców i Wychowawców - Grupa II 2020

07-13.01.2020.

Rozpoczęłyśmy zajęcia z kolejnymi grupami rodziców i nauczycieli.

Czytaj więcej
16-18.12.2019 - Zakończenie jesiennej edycji naszych warsztatów

16-18.12.2019 - Zakończenie jesiennej edycji naszych warsztatów

Dziękujemy rodzicom i nauczycielom, którzy wytrwali i spotykali się z nami przez 10 tygodni za otwartość umysłu, odwagę przyznania, że jeszcze wszystkiego nie wiemy i nie umiemy, za chęć weryfikowania swoich głębokich przekonań związanych z wychowywaniem dzieci i konfrontowania ich z najnowszą wi

Czytaj więcej
 Harmonogram zajęć na 2020 r.

Harmonogram zajęć na 2020 r.

Zapraszamy mieszkańców Świdnicy – rodziców, wychowawców i nauczycieli na warsztaty wg poniższego harmonogramu.

Czytaj więcej