Nr telefonu
+48 785 412 999
Refleksje o budowaniu „wspólnego frontu”
Jak być „dobrym” rodzicem? To pytanie zadają sobie osoby, które zamierzają mieć dzieci lub już je mają i stają przed różnego rodzaju problemami dnia codziennego. Co „dobry” rodzic powinien, a czego nie powinien robić? Jak budować i pielęgnować takie relacje z dziećmi, które wspierają ich rozwój? Często pojawiającym się tematem jest problem tzw. „wspólnego frontu” obojga rodziców, który zajmuje szczególne miejsce w wielu dyskusjach i przekazach pokoleniowych. Już samo określenie „wspólny front” zakłada kontekst bojowy i kojarzyć się może z walką, okopami, wojną. Po jednej stronie pola bitwy rodzice, tworzący pierwszy szereg linii frontu, po drugiej – ich pociechy.
Kiedy, w jakich sytuacjach może mieć zastosowanie takie wspólne przymierze dorosłych w opozycji do dzieci? Czy koniecznie trzeba tu mówić o „froncie? Czy nie lepiej przetransponować pojęcie „wspólnego frontu” na próbę porozumienia na poziomie uczuć i potrzeb rodziców oraz dzieci, z którymi dorośli tworzą, budują i pielęgnują dobre wzajemne relacje?
W sytuacji, gdy dziecku zagraża realne niebezpieczeństwo, jako dorośli odczuwamy potrzebę ochronić dziecko przed zagrożeniem. Podobnie, jeżeli dziecko narusza ogólnie przyjęte w danej kulturze zasady współżycia społecznego, zasady etyczno-moralne określające potrzeby innych ludzi, pragniemy zapobiegać takim zachowaniom. Będąc ludźmi dojrzałymi intelektualnie, emocjonalnie i społecznie, określamy w sposób wyraźny, konkretny i zdecydowany nasze potrzeby w tym zakresie, wysyłając jasny, czytelny komunikat o tym, co jest dla nas ważne.
Co w innych wypadkach? Czy tworzenie „wspólnego frontu” w każdych okolicznościach i za wszelką cenę, podpierając się stereotypem, że tak będzie dla dziecka najlepiej wychowawczo, jest dobrą strategią rodzicielską? Jak ma się to do budowania relacji z dziećmi? Jak faktycznie wpływa na rozwój naszych podopiecznych?
Przeczytaj również
02.12.2024
W edycji jesiennej zakończyłyśmy spotkania z kolejnymi grupami rodziców, którzy zapragnęli uczyć się, jak budować relacje z dziećmi i młodzieżą w oparciu o wzajemny szacunek i współpracę - bez stosowania kar i nagród - z wykorzystaniem najnowszej, aktualnej już wiedzy o warunkach n
Czytaj więcej23-25.09.24
Rozpoczynamy spotkania z kolejnymi grupami rodziców, którzy są gotowi na wspólne z nami przepracowanie swoich przekonań dotyczących wychowywania dzieci i młodzieży oraz wynikających z nich naszych - rodziców, nauczycieli, wychowawców - postaw i zachowań zarówno wobec młodszych dzieci ja
Czytaj więcej25-26.03.2024
W dniach 25-26.03.2024 zakończyłyśmy cykl spotkań dla kolejnych dwóch grup rodziców-mieszkańców Świdnicy.
Czytaj więcej