Nr telefonu
+48 785 412 999

Aktualności

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

Świdnicka Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

W dniach 23 i 24.stycznia 2023 r. rozpoczęłyśmy kolejny cykl spotkań z rodzicami-mieszkańcami Świdnicy. 

Warsztaty realizowane są w ramach Centrum dla Rodzin prowadzonego w związku z realizacją Projektu „Świdnica przeciw przemocy” w zakresie  Programu „Sprawiedliwość”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Koordynatorem działań jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy.

W dwóch 15-osobowych grupach rodziców będziemy dyskutować na tematy związane ze wspieraniem rozwoju dzieci i młodzieży. Będziemy wspólnie analizować powszechne przekonania dotyczące m. In. tzw. „stawiania granic”, „wspólnego frontu” i zastanawiać się, jak kary i nagrody stosowane w rodzinach, przedszkolach, szkołach, placówkach resocjalizacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych faktycznie wpływają na dorastanie dzieci i młodzieży. Poddamy refleksji długoterminowe cele, które chcemy osiągnąć w procesie wychowawczym i skonfrontujemy je z tym, czego rzeczywiście dziecko doświadcza w relacji z osobą dorosłą „tu i teraz” i czy jest to zgodne z tym, czego dorośli oczekują i pragną dla dziecka w przyszłości. Zastanowimy się nad tym, które z zachowań dorosłych – rodziców, nauczycieli, wychowawców można określić jako „przemoc w białych rękawiczkach”. Jest to bardzo ważne, bo od niej tylko krok do przemocy fizycznej, a dzieci uczą się od nas. 

„Powszechnie zdarza się, że dorośli załatwiają trudne sytuacje z dziećmi za pomocą swojej siły i przewagi. Dzieci nie uczą się, że ludzie są równi i mogą się ze sobą dogadać. Uczą się dużo częściej, że silniejszy wygrywa. (…). Jest to więc bardzo ważne pytanie: Czy dorośli chcą uczyć dzieci porozumiewania się z ludźmi bez okazywania siły i wykorzystywania swojej przewagi? Czy sami to potrafią w relacjach z dziećmi? I co ważniejsze, czy chcą się tego uczyć?”

Agnieszka Stein, psycholog dziecięcy, „Dziecko z bliska”

Przeczytaj również

Warsztaty

05-06.06.2023

Zakończyłyśmy kolejny cykl spotkań z rodzicami.

Czytaj więcej
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców Grupa || 2023

22-28.03.2023

Przybywa rodziców, którzy wspólnie z nami chcieli przepracować problemy związane z budowaniem relacji dorosły-dziecko. Zakończyłyśmy spotkania  z dwiema kolejnymi grupami Świdniczan w edycji zimowej.

Czytaj więcej
Grupa IV 2022 Warsztaty dla Rodziców i Wychowawców

05-06.12.2022

Zakończyłyśmy spotkania z dwiema grupami rodziców ze Świdnicy. Drodzy Rodzice, dziękujemy Wam za otwartość i gotowość na zmiany dotyczące budowania i pielęgnowania relacji dorosły-dziecko. Dziękujemy też za gotowość przyjmowania najnowszej wiedzy o rozwoju człowieka.

Czytaj więcej